Självservice Avfall och återvinning

Här hittar du e-tjänster, blanketter, guider samt frågor och svar inom avfall och återvinning.

Gå direkt till

Frågor och svar om avfall och återvinning

  1. Du som är ansluten till kommunalt vatten och avlopp i Norrköpings kommun får inte ha en matavfallskvarn.

  2. Första steget är att platta till förpackningarna, särskilt papper och plast, så att mer får plats i facket.

    Om det ändå är fullt kan du lämna förpackningarna till en återvinningsstation.

    Återvinningstationer

    Du kan också förvara det som blivit över och lägga i tunnan till nästa tömning. En extratömning av dina tunnor går också att beställa mot en kostnad.

    Avfall och återvinning för villa och fritidshus

    Du som har fyrfack kan använda en så kallad komprimerare. Det är en liten hållare som du till exempel kan ha på köksbänken. I den kan du sätta en använd plastpåse (till exempel en tom brödpåse) och fylla med mjuka plastförpackningar. Knyt sedan ihop den fyllda plastpåsen och lägg bland plastförpackningar. Du beställer din komprimerare genom att kontakta vår kundservice. Du hämtar den sedan kostnadsfritt på någon av våra returpunkter.

    Kontakta oss

  3. Se till att du sorterar ut matavfall och förpackningar så att det blir så lite restavfall kvar som möjligt. Ta gärna hjälp av vår sorteringsuide.

    Sorteringsguide

    Om du ändå har mer restavfall än vad som får plats i kärlet kan du komplettera ditt abonnemang med ett extrakärl.

    Avfallshämtning från villa och fritidshus

  4. Nodra har avtal med Telge Återvinning. Till dem lämnar vi all den textil som kommer in på våra fem returpunkter. Textilen hamnar därefter i Telges anläggning här i Sverige där den genomgår en noggrann försortering där den sorteras ut och hanteras på ett miljöriktigt sätt.

    De textilier som kan återanvändas skickas därefter till Humana i Vilnius, Litauen, där de säljs vidare som second hand.

    Materialet som av olika anledningar inte kan återanvändas ska i första hand materialåtervinnas och i andra hand gå till energiåtervinning. Telge jobbar för att hitta en lösning för detta i Sverige och att även starta en egen verksamhet för det. Det som skickas vidare till Humana och som inte kan återanvändas går även där i första hand till materialåtervinning och i andra hand till förbränning.

  5. Du kan ha en kompost hemma för matavfall men du behöver anmäla det till Miljö och hälsa på Samhällsbyggnadskontoret.

    Anmäl hemkompostering av matavfall

  6. Det kan hända att vi blir försenade i sophämtningen. Vi försöker alltid att köra ikapp så snart vi kan. Om vi inte hämtat din planerade dag ber vi dig att avvakta till nästa dag.

    Större förseningar informerar vi om här på vår webbplats under driftinformation. Vid längre utebliven hämtning ber vi dig kontakta vår kundservice.

    Utebliven hämtning kan också bero på att det till exempel var felsorterat i din tunna, att din tunna inte var framställd på hämtningsdagen eller att det inte var skottat. Du kan själv felsöka vad som kan vara orsaken till varför ditt kärl inte har blivit tömt och få information om vad du ska göra för att undvika utebliven sophämtning framöver.

    Anmäl utebliven avfallshämtning för villa och fritidshus

    Om vi inte har tömt ditt kärl vid senaste hämtningstillfälle och dina kärl börjar bli överfulla kan du lämna dina förpackningar vid närmaste återvinningsstation. Du kan också ställa fram en extrasäck med restavfall inför nästa ordinarie hämtning. Alternativt beställa och betala för en extra hämtning enligt gällande taxa.

    Avfallstaxa

  7. Ja, du är skyldig att sortera ut förpackningar, returpapper, elavfall, batterier, farligt avfall och grovsopor och lämna det på rätt ställe. Ta hjälp av sorteringsguiden.

    Sorteringsguiden

  8. Logga in på Mina sidor och se din nästa hämtningsdag. Där kan du även ladda ner ett schema för alla kommande hämtningar det här året.

    Mina sidor

    Du kan också söka på adress för att se nästa hämtningsdag.

    Nästa hämtningsdag

  9. Ja, i Norrköpings kommun ska du sortera ut textil som är hel, fin, ren och torr. Det finns särskilda textilboxar på returpunkterna där du kan lämna textilen.

    Även om det idag inte finns någon infrastruktur för behandling av textilavfall, det vill säga en materialåtervinning där man tar hand om textilierna och använder dem igen för att tillverka nya produkter, så är det fortfarande viktigt att vi fortsätter samla in och sortera textilavfall. Dels för att så mycket som möjligt ska kunna återbrukas. Men dels också så att både du som kund och vi på Nodra har inarbetade rutinerna när väl materialåtervinningen är på plats.

    Redan idag återvinns dessutom en del textil som trasor som sedan används inom industrin.

    Textil som kan återbrukas kan du självklart själv välja vart du vill skänka dem. Det finns flera välgörenhetsorganisationer i Norrköping som tar emot kläder och annan textil för återbruk.

  10. I boxen med rött lock lägger du

    • småbatterier,
    • ljuskällor (till exempel glödlampor, halogenlampor, lågenergilampor).

    När boxen behöver tömmas, häng ut den på kärl 1 inför hämtningsdagen. Förvara boxen inomhus eller på annat lämpligt ställe mellan tömningarna, annars finns det risk att den blåser bort eller försvinner.

    I boxen har vi ingen möjlighet att ta emot småel, till exempel uttjänta mobiltelefoner eller solcellsarmaturer. Lämna istället ditt elavfall på en returpunkt.

    Returpunkter

  11. Vi gör inte avdrag på fakturan vid utebliven sophämtning eftersom du betalar ett årligt avfallsabonnemang. Den årliga avgiften betalar du månadsvis, men det är alltså inte en avgift per avfallshämtning, utan avgiften är ett avfallsabonnemang som bygger på mängden avfall vi samlar in och hanterar samt allt runt om kring som behövs för att vi ska kunna genomföra våra tjänster.

  12. Du som privatperson eller företagare kan ansöka om uppehåll i avfallshämtning hos tillsynsmyndigheten Miljö och hälsa inom Norrköpings kommun.

    Ansök om uppehåll i sophämtningen

  13. Avfallstaxan är uppdelad i en fast och en rörlig avgift. Storleken på den rörliga avgiften kan du påverka genom att källsortera ditt matavfall och genom att minska dina avfallsmängder. Avgifterna beslutas av Norrköpings kommuns kommunfullmäkte i Avfallstaxan.

    Avfallstaxa

Kontakta oss

Kunde du inte utföra ditt ärende? Hittade du inte svar på en fråga?

Välkommen att kontakta vår kundservice på e-post eller på telefon under våra telefontider.

Kontakta oss

Puffbild

Returpunkter

Se öppettider och adresser till våra returpunkter.

Puffbild

Sök i sorteringsguiden

Är du osäker på hur du ska sortera ditt avfall så att det kan återvinnas på bästa sätt? I vår sorteringsguide får du hjälp att sortera rätt.