.jpg)
Resurstjänst – ett steg in i arbetslivet
För att bidra till en socialt hållbar stad, stärka vår kompetensförsörjning och skapa en inkluderande arbetsplats arbetar vi med att ta emot personer som står utanför arbetsmarknaden. Arbetsmarknadsinsatsen kallas i Norrköping för resurstjänst.
År 2017 fick alla kommunala verksamheter och alla kommunalägda bolag i uppdrag att ta emot personer som står utanför arbetsmarknaden. Syftet med arbetsmarknadsinsatsen är att alla ska ta ett samhällsansvar för att minska arbetslösheten i kommunen och samtidigt minska kostnader för försörjningsstöd.
Samma år som initiativet infördes i kommunen tog Nodra emot de första medarbetarna i resurstjänstprogrammet.
Resurstjänstprogrammet
Resurstjänstprogrammet sträcker sig över ett till två år där medarbetaren har möjlighet att studera 25 procent av anställningen. Resurstjänstmedarbetaren är anställd av Nodra och har en huvudhandledare på vår HR-enhet under hela programperioden. Dessutom har medarbetaren en kontaktperson som finns ute på arbetsplatsen och som är insatt i de arbetsuppgifter resurstjänstmedarbetaren genomför under anställningen.
Idag har vi resurstjänstmedarbetare placerade på nästan alla våra nio arbetsplatser.
.jpg)
En omfattande introduktion
När resurstjänstmedarbetaren börjar sin placering på Nodra inleds den med en introduktion som varar mellan en till tre veckor beroende på individens kunskaper och tidigare erfarenheter. Målet med introduktionen är att kandidaten ska känna sig trygg och förberedd på att börja jobba.
Introduktionen omfattar de delar som resurstjänstmedarbetaren kommer att stöta på under anställningen, allt från organisatoriska processer till interna drivkrafter.
Kunskap om sociala koder, språket och arbetslivet
Resurstjänstmedarbetaren får lära sig om hur vårt lokala samhälle och vårt arbetsliv ser ut. Resurstjänstmedarbetaren får diskutera och lära sig om svenska sociala koder, språket och relationer på arbetsplatser.
Kunskap om företagets värderingar, arbetssätt och organisation
Resurstjänstmedarbetaren får lära sig om arbetsplatsen, våra arbetssätt, processer och beslutsvägar samt företagets värderingar och hur dessa präglar arbetet.
Motivation och arbetsglädje
Resurstjänstmedarbetaren får diskutera motivation och engagemang samt får handledning i självledarskap med målet att hitta den egna drivkraften.
Introduktionen är inte bara till för kandidaten. Syftet med introduktionen är även att underlätta för ordinarie personal vid mottagande av resurstjänstmedarbetare.
En av tre har fått jobb
Sedan kommunen inledde arbetet med arbetsmarknadsinsatser har många som tidigare stått utanför arbetsmarknaden kommit ut i det svenska arbetslivet.
På Nodra har vi haft cirka 50 resurstjänstmedarbetare sedan 2017. Av dessa går omkring 12 resurstjänstprogrammet i år. Av alla som har gått klart resurstjänstprogrammet har fler än en tredjedel fått sysselsättning direkt i anslutning till sin placering på Nodra.
Flera resurstjänstmedarbetare har efter sin placering hos oss fått jobb på Nodra. Än idag har vi anställda som började sin resa på Nodra som resurstjänst. En av dem var till och med medarbetare i den första gruppen som kom till oss 2017.
Arbetet framåt
I vårt uppdrag ingår att ta ett socialt ansvar genom att ta emot personer som står utanför arbetsmarknaden. Resurstjänstprogrammet har därför blivit en viktig del i vårt vardagliga arbete. Det bidrar till våra organisatoriska mål och skapar långsiktiga möjligheter, både för den enskilda individen och för Nodra som bolag.
Vårt mål med resurstjänstprogrammet är att fortsätta skapa möjligheter till arbetslivserfarenhet och integration. Vi siktar mot att ta emot 20 resurstjänstmedarbetare per år. Vi vill också öka andelen kvinnor som har sin placering hos oss, både på våra kontor men också ute i fält. På så sätt kan vi också bidra till en ökad jämställdhet i de mansdominerade yrkesrollerna som förekommer i vår bransch.

När året på resurstjänstprogrammet var klart tog Burak C-körkort
Efter flytten från Turkiet var det svårt för Burak att hitta jobb i Sverige. Men efter att ha gått resurstjänstprogrammet på Nodra, genom Norrköpings kommun, bestämde han sig för att ta C-körkort och yrkeskompetensbevis.
Senast uppdaterad: